“Yeni yılda yıkımlar büyük oranda tamamlanmış olacak”

“Yeni yılda yıkımlar büyük oranda tamamlanmış olacak”
A- A+

Vali Ersin Yazıcı, Malatya’da 6 Şubat depremlerinde ağır hasarlı olarak yıkılması gereken binaların yıkılmasının hacim olarak yüzde 70 seviyesine geldiğini belirterek, yıkımların yeni yıl itibariyle büyük oranda tamamlanmış olacağını kaydetti. 

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya medya kuruluşlarını ziyaret etti.

Vali Yazıcı, “Göreve geldiğimizde yüzde 15’teydi. Hacim olarak şimdi yüzde 70’teyiz. Yılbaşı itibariyle merkezi büyük oranda tamamlamış olacağız” dedi.

Vali Yasıcı, yıkılma kararı bulunan binalarla ilgili olarak yürütmeyi durdurma kararı verilen bina sayısının son güncel durumunun 1058 olduğunu kaydetti. 

Malatya İdare Mahkemelerince verilen yürütmeyi durdurma kararlarının büyük çoğunluğunun il merkezde olduğuna belirten Vali Yazıcı, “Kültür Varlıkları ve koruma altındaki binalara bir şey yapamıyoruz. Birazda bitişik nizamla ilgili sıkıntılarımız var. Bitişik binaların yıkımlarında teknik problemler olabiliyor. Bu sıkıntıların dışında yılbaşı itibariyle merkezi büyük oranda tamamlamış oluruz. 6 bine yakın iş yeri ve 3 bine yakın konut başladı. İki büyük firma şantiyelerini kurdu. Üçüncü firma olarak Rönesans’ta geliyor. Büyük firmaların olması iyi. Yapılacak çalışmalarla şehrin morali biraz daha düzelecek” şeklinde bilgi verdi.

Vali Yazıcı, Ocak 2024 itibariyle TOKİ’nin Malatya’da yapmış olduğu binalardan  yaklaşık 4 bin dairesinin bitmiş olacağını kaydetti. 

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar