"Asayiş berkemal demek için gayret ediyoruz"

A- A+

Malatya İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Malatya’da ilk dört ayda meydana gelen ve aydınlatılan asayiş olaylarıyla ilgili bilgi verdi. Çankal, hırsızlık olaylarının çeşitli nedenlerden dolayı deprem döneminde yükseldiğini ancak yaptıkları çalışmalarla 2022 yılında meydana gelen hırsızlık olayı ve yakalama oranlarının altına indiklerini söyledi.

Trafik haftasında basın mensuplarıyla emniyet müdürlüğünde bir araya gelen Çankal, Malatya'da göreve başlayalı 10 ay olduğunu ifade ederek göreve başladıktan sonra Malatya'nın durumu hakkında brifing aldığını ve ortaya çıkan asayiş olayını göz önüne alıp,  ona göre planlama yaptıklarını söyledi.

-"Arkadaşlarımızın ciddi gayreti var"
 

Malatya İl Emniyet Müdürü Arif Çankal,  "Diğer illerde de bizde yaşananlar yaşanıyor. Deprem nedeniyle her yer açık olduğu için, hırsızlar deprem illerine hücum etmiş. Kameralar yok, şehir aydınlatması yok, kapı pencere yok, depremden kaynaklı toz nedeniyle parmak izi yok, hırsızlığın hangi gün yapıldığı bilgisi de yok. Vatandaş depremden dolayı İl dışına gitmiş geri geldiğinde evde eşya yok. Hırsızlık konusunda Malatya’da maalesef istatistikler tavan yaptı, yüzde 600 fırlamış. Buna göre bir planlama yaptık. Deprem öncesi ve 2024 Ocak ayı kıyaslandığında depremden önceki rakamların altına indik. Arkadaşlarımızın ciddi gayreti var, sıklıkla şok ve rutin uygulama var. Hırsızlık oluyor ama 24 saat geçmeden yakalanıyor." şeklinde konuştu. 

-"Asayiş berkemal demek için gayret ediyoruz"

Çankal, konuşmasını şöyle sürdürdü, "Asayiş berkemal demek için gayret ediyoruz. Tüm arkadaşlarımızla çalışıyoruz. Deprem bölgesinde hem polislik yapmak ve ailelerinin yanında bulunmak için zoru başarıyorlar. İç birimdeki personel sayısını düşürdük, sahada daha çok personelimiz var. 2022’de meydana gelen 7 bin 207 asayiş olayından 6 bin 573’ü aydınlatılmış. 2023’te depremden dolayı veri girişleri sağlıklı değil, 2024’ü ele aldığımızda 6 bin 995 asayiş olayından 5 bin 991’i aydınlatılmış durumda. 2022 ila 2024’e baktığımızda 216 ruhsatsız tabanca, 267 olmuş. Bin 400 fişek şimdi 3 bin 870 fişek, 220 kesici alet şimdi 319 kesici alet yakalanmış. Hırsızlık olaylarında 2022’de 346 hırsızlık vakası olmuş ilk dört ayda ve bunun 202’si aydınlatılmış. Şimdi 304 hırsızlık olayından 173’ü aydınlatılmış durumda. 2022’nin altında bir rakam. 2024 yılında meydana gelen olaylarda 210 kişi yakalanmış. Aranan şahıslarla ilgili özel ekip oluşturuldu. 2022’de aranan şahıslardan yakalananlar 459, şimdi ise 574. Çok uzun süre aranan şüpheliler yakalandı. Kimisi havalandırma kimisi evlerin başka bölümlerinde yakalandı.”

-"Acilen normalleşmemiz lazım"

Trafik çalışmaları hakkında da bilgi veren Emniyet Müdürü Arif Çankal,  “Trafikte bazı kırmızı çizgilerimiz var. Emniyet kemeri, kırmızı ışık, yaya önceliği kırmızı çizgimiz. Trafiğin acısını çok yakından yaşamış birisiyim. Ben annemi trafik kazasında kaybettim. Radarla ilgili karayollarında hız sınırı belli. Tabela olsa da olmasa da, radar olsa da olmasa da o hız sınırı bellidir. Radar konusunda risk olan yerleri tercih ediyoruz. Yarış yapılan yerler var onları men etmemiz lazım. Deprem nedeniyle insanımız psikolojik olarak etkilendi. Acilen normalleşmemiz lazım. Trafik kuralını ihlal ediyor “Ben depremzedeyim” diyor. Radar uygulaması bakanlık çalışma takvimine göre yapılıyor. Önceliğimiz Malatya'nın güvenli bir trafiğe ulaşmasıdır” ifadelerini kaydetti. 

-"Narkotikte 4 ayda 11 bsüyük yakalama yaptık"

Malatya İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, "Narkotik konusunda sentetik kullanımı Türkiye’de arttı. Ciddi gayret ediyoruz. Ocak ayından bu yana 11 büyük yakalama var. Yakalamalar 7-8'den aşağı düşmüyor. Yakalanmasından çok uyuşturucu haplara yöneliktir engellenmesi gerekiyor. Bu noktada Milli Eğitim, İl Müftülüğü ve Sağlık İl Müdürlüğü ile birlikte çalışıyoruz. Bilgilendirme ve bilinçlendirme yapıyoruz. Polis sorumluluk alanında 52 konteyner var ve 38'inde bulunuyoruz. Samanköy'de karakol oluşturduk.”

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar