6 Şubat Depremleri

6 Şubat Depremleri
A- A+

Vilayetimiz, ülkemiz ve insanlık tarihinin acı ve ızdırap günü olarak hep hatırlanacak MAALESEF!

Yaşanan ve yıllarca yaşanacak olan acı ve ızdırap unutulmaz biçare ve sesi duyulmayan insanımız bir gerçek olarak hep karşımızda duracak.

Neden MAALESEF diyorum?

Jeoloji mühendisliğinin, deprem bilimcilerinin anlatımları ve bilimsel aklın önerileri dikkate alınmadan şehrin yerleşim planlarının yapılması…

Ayrıca tamamen rant ve fazla kazanmak adına konumlanmış müteahhitlik firmaları…

Ranta konumlanmış firma ve şahısların projelerine imza koyan mühendislere ne demeli!

Bu projelerin ilgili ve yetkili kurumlardan iyice etüt edilmeden onaylanmasına ne diyeceğiz!

Yukarıdaki gerçekleri görmeden veya bu gerçekleri halka unutturmak adına acı ve ızdırap günü olan 6 ŞUBAT 2023 Günü yaşanan felakete “ ALLAH” tan gelen baş göz üstüne demek sizce nedir? 

Maalesef 1 yıl geçti üzerinden. Yukarıdaki gerçekler ve daha niceleri tamamen gözardı edilerek insanımıza, şehrimize hayaller pazarlamaktan bir adım öte gidilmedi.

Bu vesile ile yeni dönem yerel yönetimi devralacak olan arkadaş ve dostlar bu sürecin analizini bizden daha detaylı yapacaklardır. 1 yıl gecikmeli de olsa bu acı ve ızdırap gününü şehrimiz ve insanımız için yeni bir çıkış gününe dönüştüreceklerini, tarihi dokusuna uygun olarak şehri tüm boyutlarıyla  ve bileşenleriyle  ayağa kaldıracaklarını umuyoruz. Hayalî ve akıldışı algılar üzerinden çözüm üretilemeyeceğini ve şehrin de yönetilemediğini gördük.

Çözümün her safhasında; şehrin mukimlerinin, şehre emek verenlerin, şehri daha yaşanılır kılmada bilim adamlarının çözüm masasında olması gerekliliği artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır.

Bunu başaranlar gelecek nesillere; sürdürülebilen, yaşanabilen bir şehir devrettiklerinde sonsuza kadar rahmetle ve minnetle anılacaklardır.

Yeni dönem şehrimizin merkez ilçesi Yeşilyurt Belediye Başkan Adayı bilim insanı, başarılı bir hekim kardeşim Sayın İlhan GEÇİT Bey'in bu konuda gerçekleri ıskalamayacak karakterde olduğuna inancım sonsuzdur.

Dolayısıyla kendilerini birebir tanımadığım Anakent Adayı Sayın Sami ER’in, Battalgazi Adayı Sayın Bayram TAŞKIN Bey'in ve  İlhan Bey'in koyulduğu yolda  şehrin faydasına, hayrına ve geleceğine  Şehr-ul Emin olma  yolunda birbirlerini tamamlayan yol   arkadaşları olma çabasında   örneklik hassasiyeti göstereceklerinden eminim.

Allah Teala , ülkemize ve insanlığa cehaletten kaynaklanan böyle acı ve ızdırap dolu tabloyu bir daha yaşatmasın inşallah.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.

Dr. Hasan Hüseyin Şener yazıları

Çok okunanlar