Milli Astronot Alper Gezeravcı Malatya’da

Milli Astronot Alper Gezeravcı Malatya’da
A- A+

Türkiye’nin ilk milli astronotu Alper Gezeravcı, Malatya Kongre ve Kültür Merkezinde öğrenciler ile bir araya gelerek uzay yolculuğunun detaylarını anlattı.

Malatya İl Milli Eğitim Müdürlüğünce, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli çalışmaları devam ederken düzenlenen konferansa katılan İlk Türk Astronotu Alper Gezeravcı, uzayda geçirdiği 14 günlük süreyi ve yaşadığı deneyimleri anlattı. Gezeravcı, uzayda beslenme, dinlenme, spor yapma ve yürütülen bilimsel çalışmalar hakkında bilgi aktardı.

6 Şubat depremlerinden dolay geçmiş olsun dileklerini sunan Gezeravcı, “6 Şubatta hepimizi derinden sarsan deprem felaketini yaşadık, öncelikle yakınlarını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. Ayakta kalma azminizle, duruşunuzla hepimizi duygulandırdınız ve verdiğiniz mücadele hepimize ilham kaynağı oldu.” dedi. 

Türkiye’nin ilk milli astronot Alper Gezeravcı, “Bu haklı gururu detaylarıyla sizlerle paylaşmak bir lütuf değil, sizlere anlatmak bizlerin boynumuzun borcudur. Çünkü bu görevin hak sahibi, öznesi, merkezi sizlersiniz. Türkiye Cumhuriyeti 100 yıllık tarihinde ilk defa yapmış olduğu bu uzay görevinde Birleşmiş Milletlerin bünyesinde bayrağını dalgalandıran 193 tane ülke olmasına rağmen kendi insanını uzaya gönderebilmiş ve uzayda bilimsel çalışmalar yapabilmiş 22’nci ülke oldu.” İfadelerini kaydetti. 

Gezeravcı, “2018 yılında ülkemiz uzay alanındaki faaliyetlerini bir çatı altında toplayıp, geleceğe ilişkin bütün faaliyetleri bu çatı altında gerçekleştirmek üzere Türkiye Uzay Ajansı kuruldu. Sadece 2 yıllık bir hazırlığın ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülkemizin uzay hedefleri paylaşıldı. Bugün burada mutluluğunu ve gururunu yaşadığımız, sizlerle paylaştığımız uzay alanındaki başarımız, 10 hedeften sadece birisidir. Yakın tarihte hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelecek olan uzayla ilgili ülkemizin gerçekleştirdiği, mutluluğunu ve gururunu yaşayacağımız nice haberleri duymaya devam edeceğiz.” dedi. 

Malatya  İl Milli Eğitim Müdürü Behçet Bakır, “Bu buluşma, salonumuzu dolduran yüzlerce gencimizin ufkunun açılmasına, onları cesaretlendirmesine ve belki de şehrimizden de ülkemiz tarihine katkı sunacak bir gencimizin yetişmesine vesile olacaktır. Bu sebeple bu önemli organizasyonun gerçekleşmesini sağlayan Milli Eğitim Bakanlığımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile emeği geçen tüm kurumlarımıza şehrimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar