Erken Yaşta Kanser Tanısında Yüzde 80 Artış Gösterdiği Ortaya Çıktı

Erken Yaşta Kanser Tanısında Yüzde 80 Artış Gösterdiği Ortaya Çıktı
A- A+

Son 30 yılda, kanser teşhisi konan 50 yaş altı kişilerin sayısının yüzde 80 artış gösterdiği ortaya çıktı. 

BMJ Oncology isimli bilimsel dergide araştırmaya göre, 1990'da sayısı 1,82 milyon olan erken yaşta kanser tanısı alan kişilerin sayısı 2019'da 3,26 milyona kadar yükseldiği kaydedildi. Buna göre; aynı süreçte kanser nedeniyle hayatını kaybeden 50 yaş altı kişilerin sayısıysa yüzde 27 oranında artış gösterdi.

Erken yaşta kanser vakaların en çok Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Okyanusya'da görülürken, en yüksek ölüm oranlarıysa Okyanusya, Doğu Avrupa ve Orta Asya'da gerçekleşti.

-“Sağlıklı beslenin, tütün ve alkol tüketimini kısıtlayın”

Kötü beslenme, alkol ve tütün kullanımı, fiziksel hareketsizlik ve obezitenin muhtemel sebepler arasında yer gösterildiği kanser vakalarını konu edinen araştırma makalesinde şunlarda kaydedildi;  "1990'dan bu yana erken yaşta kanser vakaları ve ölümleri küresel olarak ciddi şekilde arttı. Sağlıklı yaşam tarzı, sağlıklı beslenme, tütün ve alkol tüketimini kısıtlamak ve ev dışı aktiviteler erken yaşta kanser vakalarını azaltabilir." 

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar