Yeni Malatyaspor'un 15 milyon Euro Borcu Var

Yeni Malatyaspor'un 15 milyon Euro Borcu Var
A- A+

Yeni Malatyaspor Kulübü Başkanı Adil Gevrek, Yeni Malatyaspor'un 15 milyon Euro borcunun olduğunu, bu rakamın yarısına borcun halledebileceğini ve takımın kurtulabilecegini söyledi.

Yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kentteki bir otelde basın mensuplarıyla bir araya gelen Gevrek, "Malatya'nın yaralarını sarmalıyız. Hep beraber şehrimizi ayağa kaldıracağız. Şehir ayağa kalkarken Yeni Malatyaspor'u da ayağa kaldırmalıyız. Yeni Malatyaspor'u ayağa kaldıracağımıza inanıyoruz. Bu şehrin futbola olan ilgisi ve aşkını biliyoruz. Malatya halkının hiç olmadığı kadar Yeni Malatyaspor'a ihriyacı var. Takımın eski günlere dönmesi lazım; döner mi döner" ifadelerini kullandı.

Gevrek, takımı düştüğü yerden kaldırmak istediklerini ifade ederek şunları söyledi:
"Samimi olmalıyız. Hatalar yapabiliriz, eksikler olabilir ama samimiyetsiz olmadık. Yaptığımız her şey Malatya'nın menfaatinedir. 8 yıl başkanlık yaptım, başarılı dönemimiz oldu ama onlara değinmeyeceğim. Takım küme düşünce değişime ihtiyaç olduğunu hissettik. Yeni Malatyaspor'un iyiliğini düşünüp, daha iyi olsun diye ayrıldım. Ayrılmam gerektiğine karar verdim. Bir yönetim geldi: daha iyi olsun diye bıraktığımız takım daha kötü oldu. Bizin 8 yılda başardıklarımızı herkes biliyor ama bunun arka tarafı da var. Şampiyonluklar yaşadık ama göreve geldiğimizde antrenman sahamız yoktu, kava inşaatı biten tesisi kulüp olarak yaktık. 10 milyon Euro para harcadık. O günün şartlarında tesisi belediyeler yapardı ya da devlet yapardı ama biz tesisi yaptık. Belediye yapacaktı ama bekleyemedik, tesisin yüzde 65'ini biz tamamladık. Bu görülmedi. Para ihtiyaç olmadığı zaman kimsenin kapısına gitmedik. Kulüpte para vardı. Bunlar görünmüyor. Tesis ve sahalar duruyor. Futbolda bunlar görünmüyor ama yaptığımız izler."

Takımın kurtulabilecegini ancak desteğe ihtiyacın olduğunu kaydeden Gevrek, "Mali genel kurulda 317 milyon borç vardı. 160-170 milyon değerinde futbolcu bıraktık. Tetteh, Mustafa, Jospin, Donsah gibi oyuncuları tuttuk. Tetteh için çok büyük mücadele verdim. Konyaspor ve Acun'un takımı istedi ve takımı bırakacağım için satmadım. Kulübü bıraktığım gün öyleydi, bugün ne halde. Bu halde olacağını bilsem bırakmazdım. Bu futbolcuların hepsi gitti, hepsi de para edecek oyunculardı. Turkiyede ilk defa müfettişler tarafından kulüp incelendi. Bir yolsuzluk bulursanız bütün borcu ödeyeceğimi söyledim. Usulsüzlükleri gelsinler anlatayım. Usulsüzlükler oluyor ama yolsuzluklara rastlayamayacakkarını söyledim. İnsan resmi çeki şirketine verir mi? Algı yaptılar. Bunlara rağmen Yeni Malatyaspor'un ayağa kalkması gerektiğini düşündük. Çok sıkıntılı dönemde yönetici bulmak çok zordur. Arkadaşlarımızın gelip ceplerinden para verdiler. 11 aydır bu kulübün geliri yok, cebimizden para verdik. Takımımız hiçbir otelde rehin kalmadı. Cebimizden para verdik. Bu işin nasıl olacağını anlattık. Yönetim, olarak yüzde 30 bize ait, bir kısmı Gençlik Spor Bakanlığı, bir kısmı belediyeler, diğeri de futbolcularla anlaşma yaparak takımı kurtarabiliriz. Transferin önünün açılması için yüzde 30'unu biz vereceğiz. Borcumuzu yarısına kapatabiliriz. Futbolcular yardımcı olacaklarını söylediler. Dört ayağı bir araya getiremedik. Süreç uzuyor. Yüzde 30'u kasaya koyacağımızı söyledik. Destek vereceklerse parayı kendiler dağıtsınlar. Birisi çıkmış başkan adayı olacağını söylüyor. Gelsin yapsın. Yüzde 30 kaynağı bulacağız ama bununla olmaz. Para olmadan olmaz. Kulübün kurtuluşu için mücadele ediyoruz. Malatya için riski göze aldım. Yeter ki takım kurtulsun. Bu takım kurtulur. Malatya'ya neden destek sağlanamıyor, acaba bizde mi eksik var? Türkiye'de futbolun marka değeri düştü. Şehir takımlarının Süper Ligde olması lazım. Deprem bölgesinde olan bu takıma şimdi destek verilmeyecekse ne zaman destek verelicek. Destek verilmezse bu takım Malatyaspor'dan daha kötü olur. Bu takım ayağa kalkar. Adil Gevrek'e destek verilmeyeceği söyleniyor. Bu işin siyasetin desteğiyle olacağını söyledim. Kimse takımı oyalamasın. Destek olunmayacak ise açıkça söylensin. Bizle alakalı kaygıları, sıkıntıları varsa çıkıp söylesinler. Destek olacaklarsa kongre kararı alır bırakırız. Bu takım başarılı olduğu her dönem protesto edildi çünkü bazı istekleri yerine getirilmedi. Takım yok neden Adil Gevrek istenmiyor, protesto ediliyor? Taviz vermediğimiz için 50-100 kişi çıkmış, samimiler ise gelsinler destek verelim. Siyaset derse şu kişi olacak derse çıksın gelsin ama açıkça söylesinler" diye konuştu.

Gevrek, Yeni Malatyaspor'un kurtulabilecegini kaydederek, şunları söyledi:

"Bu takım çok rahatlıkla kurtulur. Yazık, günahtır. Bulunduğumuz yerin kıymetini bilelim. Gelin hep beraber takımı bulunduğu yerden çıkaralım. Siyasilere sesleniyorum; Malatya'yı seviyorsanız gelin hep birlikte Yeni Malatyaspor'u Malatya ile birlikte ayağa kaldıralım. 15 milyon Euro borç var ama yarısına borcu hallederiz. Oyuncular burada olsa o takımla ligde kalırdık. 18 kiralık, 12 profesyonel 30 futolcu, bu ligde oynayacak 4-5 oyuncu var. Bu kadroyla ligde mücadele edemezsin. Oyuncular kalsa bu takım ligde kalırdı. Biz paralarını yatırdık oyuncuları bırakmadık ve bizden önceki yönetim bırakmış. Takımın bu şehirde olması lazım. Statta büyük sorun yok, sezona yetişir. Gençlik ve Spor Bakanı ile görüştük."

Gevrek, Yeni Malatyaspor'un yeni sezonda ayağa kalabilmesi için desteğe ihtiyacın olduğunu ifade ederek, "Siyasiler bize yok demediler. Bir icraat olmayınca daha kötü. Yüzde 70 siyasi destekle bu iş olur. Siyasiler çıkıp 'Yeni Malatyaspor gündemimizde var" ya da "Yok" desinler. Yeni Malatyaspor'un menfaatine neyse onu söylerim. Gelsinler zaman kısıtlı hep birlikte toplantı yaparak takımı kurtaralım" dedi.

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar