Malatya'da Mehmet Göçmez Camisi İbadete Açıldı

Malatya'da Mehmet Göçmez Camisi İbadete Açıldı
A- A+

Malatya’da kayısı, sağlık ve otelcilik sektörlerinde faaliyet gösteren Göçmez ailesi tarafından yaptırılan ve geçtiğimiz Kasım 2023’de vefat eden  hayırsever iş insanı merhum Mehmet Göçmez’in ismi verilen Mehmet Göçmez Camisi, Ramazan ayının ilk Cuma’sında ibadete açıldı. Camideki ilk namazı İl Müftüsü Şahin Yıldırım kıldırdı. 

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çevreyolu tarafından girişinde açılan ibadete açılan Mehmet Göçmez Camisinin 3 bin metrekarelik alanı ve 3 bin kişinin aynı anda ibadet edecek kapasitede olduğu, alt kısmında ise kız-erkek gençlik merkezleri ve Kur'an kursları olarak hizmet verileceği belirtildi. 

Mehmet Göçmez Camisini yaptıran Göçmez ailesinden Dr. Erdal Göçmez, "Depremde şehrimizde çok sayıda camimiz yıkıldı. Camide insanların ibadet ettiğini gördükçe böyle bir hayra vesile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ben özellikle imkânı olan kardeşlerimizin, arkadaşlarımızın, hemşerilerimizin şehrimize, cami gibi, okul gibi toplum hizmetinde faydalı olabilecek kalıcı eserleri yapmalarını şiddetle tavsiye ediyorum. Babam 2000 binli yılların başından itibaren bir cami yaptırmak istiyordu. Sonra kısmet oldu 2018 yılında yapımına başladık ama caminin ibadete açılışı görmek babamıza nasip olmadı. Babamız bu sene vefat etti. Bizde camiye onun ismini verdik. Allah babamızdan razı olsun ondan o bizi yapmaya teşvik etti. Şehrimize de böyle bir eser kazanmış olduk. Bir nevi hayalini gerçekleştirdik. Çünkü bizim için bir vasiyeti gibi oldu." şeklinde bilgi verdi. 

Malatya İl Müftüsü Şahin Yıldırım,  6 Şubat 2023 depremlerinde ağır tahribatın oluştuğu illerden Malatya'da, kent genelinde 990 cami ve 220 Kuran kursundan 48'i yıkılırken, 222 tanesinde ağır ve orta hasar oluştuğunu kaydetti.

Eski Malatya'da Ramazan ayının başlamasıyla 5 bin kapasiteli bir caminin ibadete açıldığını belirten Müftü Şahin Yıldırım, "Eskimalatya olarak bilinen Battalgazi ilçesinde de daha önce yapımına başlanan Ulu Camii benzeri büyük bir camii yapıldı ve Ramazan'ın başlamasıyla ibadete açıldı. Daha önce sadece alt kısmında ibadet yapılmaktaydı. Şu an üst kısmı da tamamlanmak suretiyle ibadete açılmış oldu. Bu camimiz bütün kapasitesiyle beraber yaklaşık 5 bin cemaatimizi alabilecek geniş ve büyük bir kapasiteye sahip. Burada da yine aynı hizmet alanlarını oluşturarak halkımıza hizmet etmeye çalışacağız. Malatya'nın simgesi olan depremlerde yıkılan merkezdeki Yeni Cami ve Söğütlü Camii'nin yapımını bir hayırsever kardeşimiz üstlendi. Allah ondan razı olsun. İnşallah bu camilerimizde bir an önce tamamlanır ve ibadete açılır. Aynı zamanda Akpınar Meydanı dediğimiz meydanda hem bizim yaşam alanımız merkezimiz idi orası. Orasının yıkılmış olması ve oradaki camilerin de yıkılmış olması münasebetiyle orada namaz kılmak isteyen kardeşlerimize ibadet edecekleri mekanlar bulamadık. Bir binanın dördüncü katını bize tahsis eden kardeşlerimizden Allah razı olsun. Ve dizaynını bütün her şeyiyle beraber üstlenmek suretiyle yaptırdılar. Bugün orası da ibadete açıldı." diye konuştu. 

Haberle İlgili Diğer Fotoğraflar
Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar