Malatya'da ağır hasarlı binaların ancak yüzde 33'ü yıkıldı

Malatya'da ağır hasarlı binaların ancak yüzde 33'ü yıkıldı
A- A+

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, 6 Şubat depremlerinden dolayı ağır hasarlı olup da yıkılacak olan bina sayısının 36 bin 580 olduğunu, bugüne kadar yıkılan bina sayısının ise 9 bin 200 olduğunu belirterek, “Bazı aksaklıklar olmuştu, toparladık. Şimdi hızlandık” dedi.

Malatya Valisi Ersin Yazıcı, Malatya’daki depremle ilgili olarak bir A Haber televizyon kanalına değerlendirme yaparak rakamsal olarak son durum hakkında bilgiler aktardı. 

Bina yıkımları ile ilgili olarak konuşan Vali Yazıcı, “Malatya’da yıkılacak olan bina sayısı 36 bin 580. Bugüne kadar 9 bin 200 bina yıkıldı. Yıkım da yüzde 33’deyiz. Yoğun bir şeklide devam ediyoruz, bazı aksaklıklar olmuştu, toparladık. Şimdi hızlandık. İnşallah bir an önce bu kötü görüntüden Malatya’da yaşayan vatandaşlarımızı, ışıkları yanmayan, penceresi, kapısı sökülmüş binalardan bir an önce kurtarmak istiyoruz. Son 1 ay içerisinde, Malatyalı hemşehrilerimiz de bunun farkında ciddi manada yıkım hızlandı. Aynı hızla devam edip, İnşallah en büyük hedefimiz yılı sonuna kadar yıkımı büyük oranda bitirmiş olmak.” dedi. 

Esnafların gitmek istemediği konteynerlerin yerinin değiştirileceğini de belirten Vali Ersin Yazıcı, “Esnafımız için 3 bin 200 adet konteyner kurulmuş durumda. Bir çoğuna yerleştiler. Bazılarında esnaflarımız mahalle olarak uygun mahal belirlenmediği için, ama onunda değişiklik kararları alındı, onlarda uygun yerlere taşınacak.” şeklinde bilgi verdi.

Malatya’da son rakamlara göre 109 bin kişinin halen konteynerlerde barındığını belirten Vali Ersin Yazıcı, “Bizim 73 tane konteyner kentimiz var. Bugün itibariyle, bu rakam artabiliyor, 109 bin vatandaşımız konteynerde yaşıyor.”  dedi.

Eğitim konusunda önemli bir sorunun bulunmadığını belirten Vali Yazıcı, “bütün öğretmenlerimizi talimatlandırdım. 6 Şubat’tan önce ne yapıyorsanız, aynı şekilde eğlence, kültür sanat, sporla ilgili aynı şekilde yapmalarını istedim.” İfadelerini kaydetti.

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar