“Kan Ver Hayat Hediye Et”

“Kan Ver Hayat Hediye Et”
A- A+

İnönü Üniversitesi LÖSEV Fayda Topluluğu tarafından Eczacılık Fakültesi Konferans Salonu’nda “Kan Ver Hayat Hediye Et” konulu seminer düzenlendi.

Eczacılık Fakültesi Eczacılık Meslek Bilimleri ve Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı Arş. Gör. Sena Güzel Karahan’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Analitik Kimya Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Selim Erdoğan, Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı Prof. Dr. Turan Arabacı, Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Naile Öztürk, Farmakognozi Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi Zehra Torun, Farmakoloji Ana Bilim Dalı Dr. Öğr. Üyesi İsmet Yılmaz, Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı Arş. Gör. Yâren Nur Zenni ve öğrenciler katıldı.

Arş. Gör. Sena Güzel Karahan kan bağışı hakkında dinleyicilere bilgiler sundu ve LÖSEV Fayda Topluluğu olarak “Kandan Canlar” projesini hayata geçirdiklerini söyledi. Konuşmasının devamında Karahan, kan bağışının ne olduğu, kan bağış türlerini ve kan bağışının hasta ve bağışçı için öneminden bahsetti.

“Kan alternatifi olmayan karmaşık bir sıvıdır. Bu nedenle insanlar kan bağışı, kan ve kan bileşenlerinin tek kaynağı olmaya devam edecektir.” diyerek kan bağışının önemini vurgulayan Karahan, kan bağışına engel olan durumların neler olduğuna değindi ve şu şekilde konuştu:

“Kan bağışında karşılıksızlık ve gönüllülük esası vardır. Kan bağışı kazalarda, savaş ve afet durumlarında, cerrahi müdahalelerde, hemofili lösemi, aplastik anemi gibi kronik hastalarda, gebelik gibi ciddi kan gerektiren durumlarda kullanılmaktadır. Kan, insanda olan ve elde edilmesi için başka alternatif olmayan bir tedavi aracıdır. Kan bağışı, toplumdaki sağlıklı bireylerin hasta ya da yaralı insanlara gerçek anlamıyla bir hayat hediye etmesidir. Dört ayrı birleşene ayrılarak birden fazla hayatın kurtarılmasını sağlayan bu süreç, bağışçıların sadece bir saatini almaktadır. Kan bağışı, alıcı için bir yarar sağladığı gibi bağışçı için de yarar sağlayabilir. Bağışçılar bu sayede küçük çapta da olsa sağlık kontrollerine tabi tutulmaktadır.”

Karahan, kan bağışına ilişkin bilgi birikiminin ve kana olan ihtiyacın arttıkça kan bağışı yapma olasılığının da arttığını ifade ederek sözlerini tamamladı.

İNÜHABER

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar