İkinci 6’lı çapraz nakli de Malatya'da gerçekleştirildi

İkinci 6’lı çapraz nakli de Malatya'da gerçekleştirildi
A- A+

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, geçtiğimiz Ocak ayında yapılan dünyanın ilk 6’lı karaciğer naklinin ardından ikinci 6’lı çapraz naklini de başarıyla gerçekleştirdiklerini açıkladı.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü’nün 26 Ocak 2024 tarihinde gerçekleştirdiği dünyanın ilk 6’lı çapraz karaciğer nakli ameliyatının ardından, ikinci 6’li çapraz karaciğer naklide 11 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirildi. 

Karaciğer hastalarının vericileri olmasına rağmen kan ve doku uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericilerinden organ alamamaları, aynı durumdaki hastalar arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına nakil yapılması anlamına gelen 6’li çapraz karaciğer ameliyatlarını ikincisini Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz duyurdu.

Karaciğer Nakli Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, “Çapraz karaciğer naklinde Dünya liderliğimizi pekiştirmenin gururunu yaşıyoruz. Dünyanın ilk dört 4’lü ilk iki 5’li ve ilk 6’lı çapraz nakillerinden sonra ikinci 6’lı çapraz naklini de bugün başarı ile gerçekleştirdik.” İfadeleri ile son durumu kamuoyu ile paylaştı.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü, daha önce de ilk dörtlü ve beşli çapraz karaciğer nakillerini de başarıyla hayata geçirmişti. Karaciğer nakillerinin en ilerisi olan 6’lı çapraz karaciğer nakil ameliyatları, nakil bekleyen hastalar için ümidi artırıyor.

İnönü Üniversitesi için Boston College’dan Türk ekonomi profesörleri Tayfun Sönmez ve 

M. Utku Ünver’in geliştirdiği “Banu Bedestenci Sönmez Çapraz Karaciğer Nakli Sistemi” ile İnönü Üniversitesi’nde 4’lü, 5’li ve 6’lı çapraz karaciğer nakilleri dünyada ilk kez tıp tarihine geçti. 

- İlk 6’lı çapraz karaciğer nakli başarısını Bakan Koca duyurmuştu

İlk 6’lı çapraz karaciğer nakillerini Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca duyurmuş ve  şu açıklamayı yapmıştı, “Dünyanın ilk 6’lı çapraz karaciğer nakli ameliyatı Malatya İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsünde yapıldı. Daha önce de ilk dörtlü ve beşli çapraz karaciğer nakilleri bu merkezde gerçekleştirilmişti. Çapraz nakil ameliyatları, hastaların vericileri olmasına rağmen kan ve doku uyuşmazlığı nedeniyle kendi vericilerinden organ alamamaları, aynı durumdaki hastalar arasında birinin vericisinden diğerinin alıcısına nakil yapılması anlamına geliyor. Bu nakillerin en ilerisi olan 6’lı çapraz karaciğer nakil ameliyatları, nakil bekleyen hastalar için ümidi artırıyor.”

Kubbedagi.com'da yayınlanan haberler kendi haber merkezi veya haber paylaşımı yaptığı müstakil diğer haber sitelerinin haberleridir. Bu nedenle Pütürge-Doğanyol Eğitim Vakfı kaynaklı haberlerin dışında diğer haberlerin alınıp başka sitelerde yayınlanmasına kesinlikle izin yoktur.

Yorum yazın

Yorum yazmalısınız
İsim yazmalısınız
Doğru bir email yazmalısınız
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmayacaktır.
Çok okunanlar